Scroll Top
یزد ، شهرک صنعتی نیکو اشکذر

اهمیت کود کلسیم بور در تغذیه گیاه

کود کلسیم بور

کود کلسیم بور یک کود محلول پاشی مایع است که به سرعت توسط محصول جذب می‌شود. این کود غنی از کلسیم و بور است که به طور ویژه به عنوان منبع این عناصر توسعه یافته است. کاربرد آن باعث ارتقای کیفیت میوه‌ها و جلوگیری از عدم تعادل تغذیه‌ای ناشی از کمبود کلسیم می‌شود. این کود برای جلوگیری یا اصلاح کمبود مواد مغذی که ممکن است رشد و عملکرد محصول را محدود کند طراحی شده است.

کلسیم (Calcium)

کلسیم (Ca) یک ماده مغذی ضروری برای گیاهان است. پس از جذب توسط ریشه، از طریق آوند چوبی به دنبال جریان تعرق منتقل می‌شود و اساساً از یک مسیر به تمام اندام‌های گیاهی توزیع می‌شود. این ماده غذایی در عملکردهای متعددی در گیاه نقش دارد، به عنوان یک پیام رسان عمل می‌کند و ثبات ساختاری دیواره سلولی و غشاء را فراهم می‌کند.

از نظر نیاز گیاهان عالی، کلسیم به عنوان یک عنصر غذایی ثانویه طبقه‌بندی می‌شود. با این حال، در بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی و مورفولوژیکی نقش دارد.

کلسیم در بیش از سی اختلال فیزیولوژیکی مهم اقتصادی محصولات زراعی دخیل است که اساساً به دلیل توزیع نادرست عنصر در بافت‌های گیاه است. به عنوان مثال، در گوجه فرنگی، کمبود موضعی کلسیم باعث پوسیدگی راس می‌شود و به ترک خوردن میوه کمک می کند. همچنین وجود بیش از حد آن باعث ایجاد لکه‌های طلایی می‌شود. کلسیم براساس محافظت از دیواره سلولی در برابر آنزیم‌های متلاشی کننده ترشح شده توسط عوامل بیماری زا، نقش مهمی در مقاومت گیاه در برابر بیماری ایفا می‌کند.

در گیاهان کشت شده، علائم کمبود کلسیم به ندرت مشاهده می شود. با این حال، هر ساله تلفات مهمی به دلیل اختلالات فیزیولوژیکی در نتیجه غلظت ناکافی این ماده غذایی در برگ‌ها، میوه‌ها، ریشه‌ها یا غده‌ها رخ می‌دهد.

کلسیم در سال‌های اخیر نه تنها به دلیل ارتباط با اختلالات فیزیولوژیکی، بلکه به دلیل اثرات مفید آن به ویژه در میوه‌ها مورد توجه قرار گرفته است. این عنصر می‌تواند تنفس را کاهش دهد، رسیدن را به تاخیر بیاندازد، عمر پس از برداشت را افزایش دهد و همچنین بهبود بخشد. افزایش کلسیم در دیواره‌های سلولی بافت‌های گیاهی، حضور یا شدت بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

بور (Boron)

بور (B) یک ریز مغذی مورد نیاز برای تغذیه همه گیاهان است. عملکردهای اصلی بور مربوط به رشد و مقاومت دیواره سلولی، تقسیم سلولی، رشد میوه و دانه، انتقال قند و رشد هورمون است. ضروری بودن عنصر بور به عنوان یک ریز مغذی برای همه گیاهان آوندی در به دست آوردن عملکرد با کیفیت بالا و خوب در فعالیت‌های کشاورزی به خوبی ثابت شده است.

کود کلسیم بور

کلسیم و بور با هم باعث قوی‌تر شدن سلول‌های گیاه و مقاومت آن در برابر بیماری‌ها می‌شوند. آنها همچنین هیدرولیز پروتئین به آمونیاک را به حداقل می‌رسانند و جایگزینی کلسیم توسط آنزیم پلی گالاکتوروناز را تا حد زیادی کاهش می‌دهند که ممکن است منجر به اتیلن موضعی شود و باعث سقط جوانه‌ها، گل‌ها و میوه‌ها شود و گیاهان در برابر بیماری‌ها بسیار آسیب‌پذیر هستند. کود کلسیم بور می تواند از این اتفاق در مراحل تولید مثل جلوگیری کند.

استفاده از کود کلسیم بور، اتیلن را کاهش می دهد و مجموعه جوانه‌ها، گل‌ها و میوه‌ها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و مقاومت به بیماری را افزایش می‌دهد.

کارکرد کود کلسیم بور:

  • باعث قوی‌تر شدن سلول‌های گیاه می شود و آن را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند
  • سقط میوه و شکوفه را کاهش می‌دهد
  • مجموعه جوانه‌ها، گل‌ها و میوه‌ها را بهبود می‌بخشد
  • استرس گیاه را کاهش می‌دهد
  • از پوسیدگی و ترک خوردن میوه‌ها جلوگیری می‌کند

خرید کود کلسیم هیدرو-روبوست

هیدرو-روبوست با داشتن 8 درصد بور و 21 درصد کلسیم جزو بهترین کودهای کلسیم بور موجود در ایران است که با محصولات خارجی باکیفیت در رقابت است. حضور 8 درصد عنصر بور در کنار کلسیم این محصول را در برابر کودهایی که زیر 1 درصد بور دارند، متمایز می‌کند.

کود کلسیم هیدرو-روبوست را می‌توانید از فروشگاه هیدروکیمیا به صورت اینترنتی خریداری کنید و برای رشد بهتر گیاهان خود از آن استفاده کنید. بهتر است برای مصرف این کود از کارشناسان فروش مشاوره دریافت نمایید.

همین حالا نظر بدهید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم