Scroll Top
یزد ، شهرک صنعتی نیکو اشکذر

سوالات متداول

خاک شور یا (Saline Soil) اصطلاحی است که برای بیان سطح بسیار بالایی از نمک های محلول در آب خاک به کار برده میشود.میزان نمک به حدی بالاست که اثرات منفی بر روی رشد گیاه میگذارد ونهایتا میزان مخصول را کاهش داده و حتی ممکن است باعث مرگ گیاه شود.

در مقابل خاک های شور سدیمی حاوی مقادیر بسیار بالایی و اضافی از سدیم هستند که نواحی تبادل کاتیونی روی خاک دانه ها را اشغال میکند. سدیم اضافی سبب کاهش کیفیت و به هم خوردن ساختار فیزیکی خاک میشود که به آن پخشش یا (Dispersion) گفته میشود.

نمک های محلول اضافی سبب کاهش توانایی ریشه در جذب آب حتی در شرایطی که آب در محیط خاک موجود هست میشود. آب موجود در خاک از پتانسیل اسمزی بیشتربه سمت پتانسیل اسمزی کمتر حرکت میکند. در محلول خاک اگر غلظت نمک بالا رود پتانسیل شیمیایی اسمزی آب کمتر میشودو پتانسل شیمیایی اسمزی آب موجود در ریشه بالاتر خواهد بود و در نتیجه طبق قانون دوم ترمودینامیک حرکت همیشه از پتانسیل بیشتر به کمتر هست. لذا سیمپتوم های مشابه تشنگی درگیاه ایجاد میشود. این فرآیند پدیده ی اسمز معکوس گفته میشود.

سولفات و کلراید فلزاتی مانند سدیم – کلسیم و منیزیم بیشترین سهم و کربناتهای این فلزات به میزان کمتر در شوری خاک سهم دارند.

ساده ترین راه برای اصلاح سطح pH خاک قلیایی دریافت مقداری کود اسیدی و اعمال آن بر اساس دستورالعمل های نوشته شده است. صرف نظر از اینکه کدام محصول را انتخاب می‌کنید، مهم است که دستورالعمل‌های مربوط به عصاره را دنبال کنید، حتی اگر به معنای خرید تجهیزات اضافی مانند پخش‌کننده یا اپلیکاتور برای درست کردن آن باشد. دلیل آن این است که یک برند کود ممکن است غلظت بیشتری نسبت به بقیه داشته باشد، بنابراین استفاده بیش از حد باعث افزایش شدید سطح pH می شود.

تعداد کمی از گیاهان میوه و سبزی وجود دارند که در خاک اسیدی رشد می کنند. اینها عبارتند از (من pH بهینه خاک را برای هر گیاه اضافه کرده ام):

زغال اخته (PH خاک 4.5 تا 5.5)
لوبیا (PH خاک 6.0 تا 7.0)
کلم بروکلی (PH خاک 6.0 تا 7.0)
چغندر (PH خاک 6.5 تا 8.0)
سیر (PH خاک 6.0 تا 7.5)
کلم پیچ (PH خاک 5.5 تا 6.5)
کاهو و سایر سبزیجات برگدار (PH خاک 6.0 تا 7.0)
جعفری (PH خاک 6.0 تا 7.0)
نخود فرنگی (PH خاک 6.0 تا 7.5)
سیب زمینی (PH خاک 4.8 تا 6.0)
پیاز (PH خاک 6.0 تا 7.0)
اسفناج (PH خاک 6.0 تا 7.5)

اگر خاک شما کمی قلیایی باشد (PH بین 7 تا 8) می توانید به راحتی این سبزیجات را بدون انجام اصلاحات پرورش دهید:

کنگر فرنگی (PH خاک 6.5 تا 7.5)

مارچوبه (PH خاک 6.0 تا 8.0) کلم بروکسل (PH خاک 6.0 تا 6.8)

و کلم چینی (PH خاک 6.0 تا 7.5)

طالبی (PH خاک 6.0 تا 7.5)

انگور (PH خاک 5.5 تا 8)

تره فرنگی (PH خاک 6.0 تا 6.8)

نخود فرنگی و باقلا (PH خاک 6.0 تا 7.0)

خردل و سایر سبزیجات برگدار (PH خاک 5.5 تا 6.8)

نارنجی (PH خاک 6.0 تا 7.5)

درخت هلو (PH خاک 6.0 تا 7.0)

اسفناج (PH خاک 6.5 تا 7.5)

چغندر قند (PH خاک 6.0 تا 8.0)

شلغم (PH خاک 5.5 تا 6.8)

1-  سعی شود سطح رطوبت گیاه ثابت حفظ شود

2- از کود بالانس شده و متعادل استفاده شود.

3-. مطمئن شوید که خاک شما به اندازه کافی گرم است، اما خیلی گرم نیست

4- از کارکردن نزدیک به ریشه گیاه گوجه  خودداری کنید. در صورت نیاز علف های هرز را بکشید، اما با بیل زدن خود به زمین نزدیک به گوجه فرنگی خودداری شود

5- PH خاک خود را قبل از کاشت بررسی کنید. pH خاک حدود 6.2 تا 6.8 برای گوجه فرنگی بهترین است.

6- کلسیم را به خاک خود اضافه کنید.

7- انواع گونه بذر گوجه فرنگی را انتخاب کنید که کمتر در معرض پوسیدگی گلگاه شکوفه هستند.

منبع:

https://commonsensehome.com/blossom-end-rot

هنگامی که یک خاک دارای مقدار SAR بالاتر از 13 (یا ESP بیشتر از 15) باشد، حاوی سدیم اضافی است که آن را به یک خاک سدیم تبدیل می کند. سدیم بیش از حد می تواند باعث پراکندگی خاک شود که از تشکیل خاکدانه ها جلوگیری می کند و در نتیجه باعث آب بندی سطحی یا پوسته شدن می شود. پراکندگی خاک توسط سدیم اضافی باعث کاهش نفوذ و حرکت آب در خاک می شود و همچنین باعث تهویه ضعیف می شود. هوادهی خوب و حرکت آب هر دو برای رشد نامحدود ریشه گیاه ضروری است. برای از بین بردن آب بندی سطح، خاک باید با کلسیم درمان شود تا سدیم حذف شود. یکی از متداول‌ترین منابع کلسیم مورد استفاده برای اصلاح خاک‌های آلوده به سدیم، گچ است یا سولفات کلسیم، است. گچ وارد خاک می شود و سپس از آب آبیاری بدون نمک استفاده می شود. مقدار کلسیم مصرفی بستگی به مقدار سدیم موجود در خاک دارد. نمک یخ زدایی جاده یا کلرید کلسیم (CaCl2) نیز گزینه ای برای تامین کلسیم خاک است، اما گرانتر از گچ است و معمولا به خاطر حضور کلر پیشنهاد نمیشود.

عدم نفوذ آب در خاک شور
به علت پراکندگی خاک بافت فیزیکی خاک تخریب شده و آب نمیتواند در خاک نفوذ کند

یکی از موضوعات مهم مهندسین کشاورزی انتخاب یک سایه انداز مناسب برای کاهش دمای داخل گلخانه وایجاد سایبان روی سقف در فصل گرم سال میباشد. امروزه از شید توری سایه انداز سایبان استفاده میشود که این توری ها اولا از لحاظ قیمت بالا هستند و نیاز به هزینه برای خرید توری میباشد. این باعث  میشود بخشی از سرمایه در فصل های غیر گرم که عملا توری در انبار نگه داری میشود غیر مولد وبلوکه شده باشد. علاوه بر این هزینه هنگفت در سال اول زمان و طول عمر این شید ها نیز خیلی بالا نخواهد بود. لطفا برای بررسی دیگر موارد مربوط به استفاده از شید توری و مشکلات آن به مقاله ای در این مورد مراجعه فرمایید. لطفا اینجا را کلیک نمایید.

معمولا میزان آب مصرفی در پوشش سایه انداز ضد بارن گلخانه 4 تا 5 برابر میزان پودر  میباشد. در عین حال از آنجا که گلخانه داران هنگام مصرف ممکن است از پمپ های مختلفی با  ظرفیت های مختلف استفاده کنند مثلا پمپ کف کش در این حالت میتوتن از آب بیشتری در مخزن اختلاط استفاده کرد. نکته ی اصلی در مصرف پوشش هست میزان مصرف یعنی مقدار پودر و مواد افزودنی به نسبت معین مصرف شوند.  در حقیقت در محصول بلوفیکس نسبت ها فرمول هستند و نه میزان آب. لطفا برای اطلاع بیشتر باشماره 38415500-035 تماس حاصل فرمایید.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم